czwartek, 23 październik 2014 11:44

Hak za hak: Tym razem to miasta skontrolują NIK. Tworzą listę grzechów kontrolerów

Napisane przez 

Inspektorzy tworzą nowe prawo, bywają niekompetentni i paraliżują pracę urzędów – uważają lokalni włodarze i przygotowują listę grzechów głównych kontrolerów. Ma ona trafić do szefa Izby Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza zarzeka się, że ceni sobie współpracę z większością kontrolerów, przyznaje jednak, że zdarzały się sytuacje absurdalne. Kilka lat temu wniosek z przeprowadzonej w urzędzie kontroli był taki, że organizując koncerty samorząd ma obowiązek... ogłoszenia przetargu na wyłonienie artysty.

– Nasze odwołanie zostało uwzględnione dopiero w II instancji przez zespół orzekający NIK – opowiada.

Kolejny przykład dotyczy rozbiórki zrujnowanych kamienic.

– Kontroler nie pokazał nam ekspertyz, ale mimo to udowadniał, że ich stan może mieć związek ze zlikwidowaną kopalnią. Chciał mnie zmusić do drogich badań gruntów. A miałem opinie m.in. nadzoru budowlanego, że nie ma to związku z kopalnią, tylko z ruchem na pobliskich drogach – wyjaśnia prezydent Brejza.

Samorządowcy mnożą tego typu przykłady, choć już mniej oficjalnie.

– W jednej z gmin badano proces przekształceń SPZOZ-ów w spółki i wykorzystywania przez nie majątku z udziałem środków unijnych. Być może kontroler znał się na zamówieniach publicznych, ale nie był już przygotowany do kontroli innych dziedzin. Używał obiegowych sformułowań takich jak „służba zdrowia”, choć w obrocie prawnym coś takiego nie funkcjonuje, jest za to „system ochrony zdrowia”. Kwestionował liczbę lekarzy przypadających na łóżko szpitalne, choć nie potrafił uzasadnić, dlaczego ma ich być więcej. Nie wiedział nawet, co to jest „trwałość projektu unijnego” – wskazuje samorządowiec.

Z kolei włodarz jednego z miast woj. lubuskiego narzeka na paraliżowanie pracy jego urzędników. Więcej na: http://serwisy.gazetaprawna.pl/samorzad/artykuly/830852,hak-za-hak-tym-razem-to-miasta-skontroluja-nik-tworza-liste-grzechow-kontrolerow.html

Źródło: www.gazetaprawna.pl

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY