środa, 31 październik 2012 10:32

Obiad spadł z wokandy

Napisane przez 

Trybunał Konstytucyjny nie orzekł, czy gmina może wliczać do opłat za obiady koszty przygotowania posiłku w przedszkolnych stołówkach. Umorzył sprawę, bo na sali rozpraw zabrakło przedstawiciela samorządu.

Rada Miejska w Twardogórze zwróciła się do Trybunału z wnioskiem o zbadanie konstytucyjności przepisu, który nie pozwala gminom na wliczenie do opłaty za wyżywienie w szkolnych i przedszkolnych stołówkach wydatków na utrzymanie stołówek i wynagrodzenia ich personelu. 

Chodzi o art. 67a ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej (i analogicznie przedszkolnej) jest odpłatne. Jednocześnie jednak ustawa zastrzega, że przy kalkulacji tych opłat uwzględnia się tylko tzw. wkład do kotła, bez wynagrodzeń pracowników i kosztów utrzymania stołówki.

Wniosek czekał na rozpatrzenie ponad dwa lata. We wtorek Trybunał umorzył sprawę ze względu na nieusprawiedliwioną nieobecność przedstawiciela samorządu na rozprawie.

- Zabrakło nam doświadczenia. Jesteśmy przyzwyczajeni, że przy wezwaniach do sądów zawsze jest pouczenie. Na zaproszeniu na rozprawę w Trybunale nie było informacji, że stawiennictwo jest obowiązkowe - wyjaśnia Jan Dżugaj, burmistrz Twardogóry. - Biorąc pod uwagę odległość do Warszawy i bieżące zajęcia w gminie, uznaliśmy, że nasza obecność nie wniesie nic nowego ponad to, co ujęliśmy w uzasadnieniu pisemnym - dodaje.

Jak mówi, samorząd włożył wiele trudu w przygotowanie wniosku, ale za wcześnie jeszcze na decyzję, czy samorząd ponownie wystąpi z nim do Trybunału.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY