Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 51.

niedziela, 30 listopad 2014 15:07

AMATORZY W ZWIERCIADLE

Napisane przez 

W dniach 6-7 grudnia br. w ostrołęckim kinie „Jantar” ruszy 16. edycja Festiwalu Filmów Amatorskich „Filmowe Zwierciadła”.

„Małe filmy na wielkim ekranie, cudeńka tworzone przez amatorów z pasji i dla pasji. Tylko na festiwalu filmów amatorskich zobaczycie taką różnorodność tematów, gatunków i realiów. Filmowe Zwierciadła prezentują cały horyzont Filmowej Polski Amatorskiej, nie omijając niczego” – tak reklamują imprezę jej autorzy.

Organizatorami Festiwalu są Ostrołęckie Centrum Kultury, Amatorski Klub Filmowy Jantar oraz ostrołęckie Kino Jantar. Dwie pierwsze edycje festiwalu były jeszcze przeglądem dzieł wyróżnianych na innych festiwalach. Po rocznej przerwie (w 2000 r.) Festiwal Filmów Amatorskich wrócił już w nowej formule: jako impreza, na którą można dowolnie zgłaszać własne obrazy, a festiwalowe jury dokonuje wyboru i nagradza najlepsze w swoim uznaniu filmy.

W chwili zamknięcia tego wydania Magazynu Samorządowego GMINA, program festiwalu nie został jeszcze ogłoszony. Można jednak oczekiwać, że nie będzie mniej atrakcyjny niż w zeszłym roku – kiedy to widzowie mogli zobaczyć 33 stworzone przez pasjonatów X muzy dzieła. – Obrady były dość długie. Nie będę ukrywał, że mieliśmy pewien problem, a że byliśmy zobligowani do wyboru jednego filmu, który miał dostać Grand Prix, zajęło nam to chwilkę – mówił jeden z jurorów ubiegłorocznej imprezy, Hubert Gotkowski. Jak podkreślał, na festiwalu znalazło się wiele filmów dokumentalnych, co też sygnalizuje kierunek, w którym idzie również polskie kino tworzone przez artystów i filmowców-amatorów. – Po długich negocjacjach postanowiliśmy przyznać nagrodę dla filmu fabularnego, można tak powiedzieć. I trzy równorzędne nagrody dla filmów dokumentalnych, które naprawdę trzymają tu bardzo wysoki poziom – dodawał Gotkowski.

Skądinąd, juror ten jest jednym z najbardziej znanych w Polsce twórców kina offowego – nurtu, w którym odnajdują się produkcje niezależne, niekomercyjne, czasami dzieła o charakterze całkowicie amatorskim. Z reguły chodzi o filmy niskobudżetowe, które warsztatowo mogą uchodzić za niedoskonałe, za to z perspektywy artystycznej pozwalają twórcy na przekazanie wiernej wizji. Trend ten zapoczątkowali w Polsce m.in. Józef Robakowski, twórcy z Zespołu Filmowego TORPEDA, Zespołu Fimowego Skurcz oraz Jerzy Jernas z niezależnej grupy twórczej GARAŻ-film. Co ciekawe, w tym nurcie możemy odnaleźć też twórców związanych z niegdysiejszymi klubami filmowymi i stowarzyszeniami, które funkcjonowały w PRL przy domach kultury. Wiele z nich przetrwało ćwierćwiecze przemian ustrojowych i wtopiło się w nurt kina offowego.

Festiwal w Ostrołęce z roku na rok będzie zyskiwał na znaczeniu – tym bardziej, że technologiczna rewolucja, która dokonała się na rynku sprzętu i oprogramowania, dotarła i do środowisk nieprofesjonalnych pasjonatów kina. A oni chętnie do Ostrołęki zaglądają. – Przez te dwa dni ostrołęckie kino zamienia się w prawdziwą świątynię kina niezależnego – mówił na zakończenie ubiegłorocznej imprezy dyrektor kina „Jantar”, Bogdan Piątkowski. – Wszystkim serdecznie dziękuję za to, że robicie to, co robicie, że zajmujecie się tego rodzaju dziedziną, jak film. Bardzo się cieszę, że macie ochotę przysyłać swoje filmy do Ostrołęki – dodawał.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY