Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 51.

niedziela, 30 listopad 2014 15:06

KRÓTKO I NA TEMAT (REKLAMY)

Napisane przez 

Już 24 listopada – jednocześnie w Warszawie i w Gdańsku – ruszy kolejna edycja Europejskiego Festiwalu Fabuły, Dokumentu i Reklamy „Euroshorts”. Festiwal potrwa do końca listopada, a następnie ruszy w trasę przez Polskę. Będzie to nasze 23. Spotkanie z filmami krótkometrażowymi i twórczą reklamą.

Zaczęło się przeszło dwie dekady temu – od prezentacji filmów reklamowych w stołecznej Galerii Zachęta w 1992 r. Rynek reklamy wówczas w Polsce raczkował, nic więc dziwnego, że pierwsi specjaliści – i miłośnicy reklamówek z prawdziwego zdarzenia – przyjęli narodziny Euroshorts niczym święto. Z czasem przegląd stał się jedną z najważniejszych tego typu imprez w Europie, narzędziem wsparcia dla młodych filmowców z całego świata. Dlatego Euroshorts to przede wszystkim międzynarodowy konkurs, organizowany w czterech kategoriach: film fabularny, dokumentalny, eksperymentalny i animowany. Fundatorami nagród są Prezydent Miasta Gdańsk oraz Marszałek Województwa Pomorskiego.

Istotną funkcją edukacyjną festiwalu Euroshorts jest możliwość obejrzenia najważniejszych bieżących dokonań twórców filmów reklamowych zza Atlantyku. Specyfiką tamtejszego – czy przede wszystkim tamtejszego – rynku reklamowego jest tworzenie ambitnych, przyciągających uwagę filmów, które dalece odbiegają od standardów reklamy, jakie znamy z Polski. Zarówno formą prezentacji, jak poziomem złożoności skojarzeń. W ramach eksperymentów po formułę filmu reklamowego sięgają znani reżyserzy, a w ich dziełkach grają gwiazdy z najwyższej półki. Wystarczy wspomnieć serię ośmiu kapitalnych filmów (blisko dziesięć minut każdy), jakie zrealizowano dla koncernu motoryzacyjnego BMW. We wszystkich zagrał Clive Owen – a partnerowali mu m.in. Madonna, Gary Oldman, Danny Trejo, Adriana Lima czy Mickey Rourke.

To, co zobaczymy przy okazji Euroshorts, to „taśma” Amerykański Film Reklamowy 2014: esencja najważniejszych dokonań artystycznych ostatnich miesięcy, pod którymi podpisali się amerykańscy twórcy. W przygotowanym we współpracy z nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej przeglądzie znajdziemy m.in. „Epicki szpagat” – czyli popularną na całym świecie reklamę ciężarówek Volvo z udziałem niegdysiejszego gwiazdora kina akcji, Jean Claude’a Van Damme’a. Film został przygotowany przez agencję Forsman & Bodenfors i wyreżyserowany przez Andreasa Nilssona z Folke Film. Ale to nie jedyny mocny punkt „taśmy”: będziemy mieli też szansę zobaczyć kampanię Old Spice, złożoną z trzech reklam (Ciągły prysznic, Arbuz i Architekt), w reżyserii Steve’a Rogersa, wyprodukowaną przez studia Biscuit Filmworks i Revolvera dla agencji Wieden+Kennedy; a wreszcie – wyróżniony przez kuratora film „Spójrz do wnętrza: Mick Ebeling” (zamówienia firmy Intel) przygotowany przez agencję Venables Bell & Partners, w reżyserii Micka Ebelinga and Lucy Walker.

Ponadto organizatorzy tegorocznego Euroshorts oferują widzom możliwość spotkania się z autorami, skorzystania z warsztatów adresowanych zarówno do dzieci, jak i osób dorosłych, uczestniczenia w festiwalowych imprezach muzycznych. Co ważne, za wstęp na większość premierowych imprez nie trzeba będzie płacić. Wkrótce po końcu imprezy festiwal ruszy też w trasę objazdową po Polsce: Euroshorts odwiedzi w pierwszej kolejności Katowice, Koszalin i Zieloną Górę; zajrzy do kin, galerii, domów kultury i bibliotek. Tak naprawdę zatem Euroshorts skończy się dopiero w czerwcu 2015 r.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY