Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 85.

Wydrukuj tę stronę
czwartek, 24 lipiec 2014 20:20

POLSKIE MIASTA W KOLARSKIM PELETONIE

Napisane przez 

Rozmowa z Czesławem Langiem, dyrektorem generalnym wyścigu Tour de Pologne

Pierwszy tydzień sierpnia w Polsce zostanie zdominowany przez kolarzy. Po raz 71. wystartuje Tour de Pologne, jeden z najważniejszych wyścigów kolarskich na świecie. O sukces zawalczą jednak nie tylko zawodnicy z najlepszych ekip profesjonalnych, ale i samorządy.

MARTA PYTKOWSKA: Tour de Pologne to uznana marka, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Miasta same zabiegają o możliwość znalezienia się na trasie przejazdu peletonu. Katowice, województwo małopolskie to tylko te ostatnio podpisane umowy. Wyścig zawita też ponownie do Warszawy. Czy można wykorzystać jazdę na rowerze do promocji miasta?

CZESŁAW LANG: Na pewno. W Polsce ostatnio jest ogromne zainteresowanie kolarstwem, dyscyplina ta odzyskuje swoją dawną potęgę. Aktualnie 4,5 miliona Polaków deklaruje, że jeździ na rowerze, ponadto mamy ciągle rosnącą rzeszę kibiców, którzy śledzą występy polskich kolarzy w telewizji itp. Mamy też młodych, bardzo utalentowanych zawodników, jak Michał Kwiatkowski czy Rafał Majka – którzy mimo bardzo młodego wieku odgrywają główne role w najważniejszych wyścigach kolarskich świata. Mieliśmy „małyszomanię”, mamy Justynę Kowalczyk, Roberta Kubicę, teraz jest także moda na kolarstwo. Ludzie wsiadają na rowery, nie tylko treningowo, ale i rekreacyjnie. Rosnące zainteresowanie kolarstwem, także tym profesjonalnym, przekłada się również na bardzo pozytywną atmosferę, która ostatnio powstała wokół tej dyscypliny, oraz rosnącą wartość marketingową, którą wykorzystują miasta znajdujące się na trasie wyścigu.

Dlaczego warto być na trasie Tour de Pologne?

Gdyż Tour de Pologne ma ogromną moc oddziaływania, co wynika z dwóch podstawowych faktów.Po pierwsze, wyścigi kolarskie to nie są imprezy komercyjne, na trasie dopingować kolarzy może dosłownie każdy, nie wymaga to od kibiców nakładu żadnych środków finansowych. Po drugie, transmisja z wyścigu jest realizowana z dostępem do najnowszych środków techniki. Mamy do swojej dyspozycji helikoptery, kamery na motorach oraz pełną obsługę naziemną, jednocześnie działamy w mediach elektronicznych i internecie. Daje to możliwość pokazywania najpiękniejszych i najciekawszych miejsc, ustalanych wcześniej z przedstawicielami władz samorządowych. Możemy się nimi pochwalić w ponad dwudziestu państwach w całej Europie – i nie tylko. W końcu relacja z wyścigu przygotowywana jest nie tylko przez pierwszy kanał Telewizji Polskiej, ale i Telewizję Polonia, nadającą na cały świat, jak i Eurosport, gdzie mamy zapewnione 14 godzin relacji „na żywo”.

Tour de Pologne to światowa elita kolarska. Czy włodarze wiedzą, jak wykorzystać jego siłę oddziaływania do promocji miast i regionów? Na co kładzie się największy nacisk?

Ten wyścig to niepowtarzalna okazja, by móc zaprezentować całemu światu piękno naszego kraju przy okazji wydarzenia sportowego. Mamy w końcu akredytowanych ponad tysiąc dziennikarzy z różnych zakątków globu. A środki? Przykładowo, jeśli peleton przejeżdża przez Katowice, a my wiemy wcześniej, że gdzieś realizowana jest konkretna inwestycja, którą miasto chciałoby się pochwalić, przekazywany jest odpowiedni komunikat do korespondentów zagranicznych i krajowych. Spójrzmy też i na taką sytuację – podczas rund 5-kilometrowych, odbywających się w miastach, mamy praktycznie godzinę czasu na promocję i pokazanie ustalonych wcześniej obiektów infrastruktury sportowej, przemysłowej itp. Na taką promocję o zasięgu światowym tak naprawdę niewiele miast może sobie normalnie pozwolić w ramach budżetu, którym dysponuje.

Tour de Pologne to nie tylko duże miasta, gdzie kończą się etapy, ale też małe miasteczka i wioski, które kolarze tylko mijają na trasie. Czy im także opłaca się udziału w wyścigu?

Ależ oczywiście, że tak. Gdy przejeżdżamy przez te miejscowości, także pokazujemy najważniejsze i najpiękniejsze miejsca. Niestety, nie wszystkie z nich łapią się podczas relacji telewizyjnych „na żywo”, ale staramy się to nadrobić podczas relacji ze startów, na co mamy zarezerwowane ponad 20 minut, czy w kronice wyścigu. Nie zapominamy o tych miejscowościach podczas opisu samych etapów.

Warszawa wraca na trasę Tour de Pologne. Miasto uczestniczyło w wyścigu już 92 razy. W tym roku na promocję przekazano 500 tysięcy złotych.

I będzie bardzo duża promocja stolicy. Warszawa będzie miała przepiękny etap, ulicą Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem. Mamy przygotowany cały program, będziemy się skupiać na pokazaniu tych obiektów, na promocji których bardzo zależy władzom stolicy. Na liście mamy m.in. Teatr Wielki, ale i Stadion Narodowy. Mamy przygotowane informacje dla komentatorów telewizyjnych w kilku wersjach językowych, tak aby nikt nie był zaskoczony, dlaczego nagle kamera z peletonu przenosi się nad stadion.

Wśród obowiązków promocyjnych jednostek samorządu terytorialnego jest także promocja zdrowego trybu życia. Czy i te działania będą realizowane podczas wyścigu?

Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy Mini Tour de Pologne. Uczestnicy, którzy otrzymują prawdziwą koszulkę kolarską, pokonują fragment trasy etapowej. Jest to naprawdę fajne wydarzenie i ogromne przeżycie. Mamy także wyścig Tour de Pologne dla amatorów – jest to impreza dla wszystkich, którzy kochają jazdę na rowerze. Łączymy promocję sportu i zdrowego trybu życia, łączymy zabawę z pożytecznym. Przy okazji imprezy zbierane są pieniądze dla fundacji Ewy Błaszczyk A kogo. Najważniejsze jednak jest to, że podczas tego wyścigu każdy może poczuć się, jak zawodowiec, w końcu uczestnicy pokonują trasę, którą później przejedzie peleton. Tak, jak oni, mogą zmierzyć się m.in. ze Ścianą Bukowiny. Myślę, że na starcie stają prawdziwi pasjonaci kolarstwa – i z roku na rok mamy ich coraz więcej.

 

CZESŁAW LANG – dyrektor generalny wyścigu Tour de Pologne, Grand Prix MTB, Skandia Maraton Lang Team. Promotor polskiego kolarstwa szosowego i górskiego w kraju i za granicą. Wicemistrz olimpijski w kolarstwie szosowym, mistrz świata, wielokrotny mistrz Polski, zwycięzca Tour de Pologne.