Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954
wtorek, 25 marzec 2014 21:05

POLSKI INSTYTUT SZTUKI FILMOWEJ OTWIERA PRACOWNIE FILMOTEKI SZKOLNEJ!

Napisane przez 

W marcu 2014 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej otworzy pierwsze Pracownie Filmoteki Szkolnej w województwach mazowieckim, łódzkim, opolskim, małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim.

Jednocześnie 14 000 polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych otrzyma bezpłatny dostęp on-line do ponad 100 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Celem akcji jest wprowadzenie elementów edukacji filmowej do programów nauczania.

Pracownie Filmoteki Szkolnej

Pracownie Filmoteki Szkolnej to kolejna inicjatywa, za pośrednictwem której Polski Instytut Sztuki Filmowej upowszechnia edukację filmową w szkołach, wspomaga nauczycieli w procesie dydaktycznym i realizowaniu działań filmowych, które angażują młodzież i lokalne społeczności.

Pracownie Filmoteki Szkolnej mają służyć popularyzacji szkolnej edukacji filmowej. Opiekunowie merytoryczni pracowni to nauczyciele – liderzy Filmoteki Szkolnej – którzy podjęli się nie tylko prowadzenia lekcji przedmiotowych dla uczniów z danej szkoły, ale także warsztatów dla nauczycieli i młodzieży z całego regionu. W ten sposób budowany jest kolejny element systemu wsparcia metodycznego w całej Polsce. Do końca czerwca  PISF otworzy Pracownie Filmoteki Szkolnej w każdym województwie.

W ramach adaptacji na Pracownię Filmoteki Szkolnej, każda sala klasowa zostanie dostosowana do projekcji filmów, wyremontowana i wyposażona w profesjonalny sprzęt: serwer, projektor i ekran, system nagłaśniający oraz podłączenie do Internetu, umożliwiające odtwarzanie filmów on-line.

Biblioteka filmów i nowoczesne narzędzia dydaktyczne

Otwarciu Pracowni Filmoteki Szkolnej towarzyszy poszerzenie filmowego repertuaru dostępnego bezpłatnie we wszystkich szkołach ponadpodstawowych w Polsce. Od marca nauczyciele i uczniowie mogą oglądać ponad 100 polskich filmów przez stronę www.filmotekaszkolna.pl. Wśród tytułów znajdują się m.in. wybitne produkcje zrekonstruowane cyfrowo: „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, „Wesele” Andrzeja Wajdy, jak również nominowana do Oscara „Katedra” Tomasza Bagińskiego czy dokument „Muzykanci” Kazimierza Karabasza. Filmy podzielone są na lekcje tematyczne, m.in.: „W społeczeństwie”, „Człowiek i sztuka”, „Moje korzenie”.

Opracowany materiał dydaktyczny ułatwia młodzieży świadomie i krytycznie obcowanie ze sztuką filmową i rozpoznawanie filmowych środków wyrazu.  Co ważne, przygotowuje do uczestnictwa w kulturze i pomaga w zrozumieniu współczesnego świata.

Zastosowana technologia pozwala na dostęp do filmów w dobrej jakości, a także umożliwia nauczycielom korzystanie z rozwiązań takich, jak przygotowanie playlisty, szybki dostęp do fragmentu filmu, stworzenie lekcji z wykorzystaniem materiałów ze strony internetowej Filmoteki Szkolnej.

Współpraca międzyinstytucjonalna

Filmoteka Szkolna realizowana jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej we współpracy z instytucjami partnerskimi od 2009 roku. Razem z organizacjami zrzeszonymi w Koalicji dla Edukacji Filmowej – m.in.: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawską Szkołą Filmową, Fundacją Generator, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty i Stowarzyszeniem Filmowców Polskich – prowadzone są warsztaty metodyczne i filmoznawcze, zajęcia operatorskie, montażowe i aktorskie. Ponadto organizowane są konkursy  filmowe i recenzenckie oraz Filmowe Gry Miejskie.

Otwarta formuła Filmoteki Szkolnej umożliwia nauczycielom prowadzenie zajęć w zróżnicowany sposób, zarówno w systemie lekcyjnym, jak i pozalekcyjnym (koła zainteresowań, szkolne dyskusyjne kluby filmowe). Mogą z niej korzystać nauczyciele wielu przedmiotów – języka polskiego, wiedzy o kulturze, historii czy wiedzy o społeczeństwie.

– Film na stałe zagościł w życiu młodzieży, która na kontakt z mediami nie tylko przeznacza znacznie więcej czasu niż kiedyś, ale przede wszystkim już od wczesnego dzieciństwa żyje w świecie nasyconym przekazami audiowizualnymi. W tej sytuacji nauka o filmie poprzez film wydaje się nie tylko wyzwaniem, lecz także koniecznością – mówi Agnieszka Odorowicz,dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Kalendarium wydarzeń:

Uroczyste otwarcie Pracowni Filmoteki Szkolnej zaplanowano w terminie 10-19 marca 2014 r. w następujących miejscowościach:

  • 10 marca (poniedziałek) – Piaseczno, Liceum Ogólnokształcące im. Pierwszej Dywizji Kościuszkowskiej
  • 11 marca (wtorek) – Radomsko, I Liceum Ogólnokształcące im. F. Fabianiego
  • 12 marca (środa) – Kluczbork, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza
  • 17 marca (poniedziałek) – Kielce, Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. S. Kostki
  • 18 marca (wtorek) – Wola Rzędzińska, Gimnazjum nr 1
  • 19 marca (środa) – Krasnystaw, II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida

W każdej ze szkół otwarcie Pracowni Filmoteki Szkolnej rozpocznie się od konferencji prasowej o godz. 11.00. Wezmą w niej udział: przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz, prof. Sławomir Bobowski oraz władze miasta i regionu. Wydarzeniu towarzyszyć będą: projekcja filmu dla uczniów połączona z debatą „Skrytykuj.pl”, którą poprowadzą krytycy filmowi Kaja Klimek, Błażej Hrapkowicz i Anna Bielak, wykład dla nauczycieli oraz dyrektorów szkół dotyczący miejsca edukacji filmowej w podstawie programowej oraz prezentacja dobrych praktyk przygotowana przez nauczyciela –  lidera Filmoteki Szkolnej.

Szczegółowych informacji na temat programu Filmoteka Szkolna udziela Agata Sotomska z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 22 42 10 559, 695 363 351, www.filmotekaszkolna.pl.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY