Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 67.

wtorek, 23 lipiec 2013 21:33

ATRAKCJE NA WAKACJE

Napisane przez 

Tym, którzy nie zamierzają wyjeżdżać na urlop za granicę, podpowiadamy, jakie interesujące miejsca warto zobaczyć w naszym kraju. Zapewniamy, że każdy znajdzie wśród tych propozycji coś dla siebie – niezależnie od tego, dokąd się wybiera: w góry czy nad morze.

POLSKA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA

XIX Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie. Pomiędzy 26 i 28 lipca pojawi się tam blisko półtora tysiąca współczesnych Wikingów z kilkudziesięciu krajów, by na kilka dni odtworzyć wczesnośredniowieczną społeczność. Każdy, kto odwiedzi wówczas Wolin, będzie mógł uczestniczyć w warsztatach dawnego rzemiosła, obejrzeć pokazy dawnych obrzędów, rejsy zrekonstruowanych średniowiecznych łodzi oraz… inscenizacje bitew z wykorzystaniem replik ówczesnej broni.

Rezerwat przyrody nad jeziorem Świdwie (niedaleko Szczecina). Nie lada gratka dla tych, którzy lubią obserwować ptaki. Na obszarze 890 ha żyje ich tam ponad 160 gatunków, m.in. żurawie, błotniaki, derkacze, gęsi, chruściele. Najlepiej obserwować je w stacji ornitologicznej we wsi Bolków (są tam pomosty i wieża widokowa).

Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu k. Rewala. Znajduje się on u stóp oryginalnej latarni w Niechorzu, niedaleko plaży. Można w nim obejrzeć kopie wszystkich latarni morskich z polskiego Wybrzeża, od Krynicy Morskiej do Świnoujścia – w skali 1:10.

Cmentarzyska Gotów z I-III w. niedaleko Starogardu Gdańskiego, w Węsiorach i Odrach k. Kościerzyny.W lesie niedaleko miejscowości Węsiory k. Kościerzyny, znajdują się cztery pradawne kamienne kręgi (największy, ułożony z głazów o wysokości 1,5 m ma średnicę 26 m) oraz 20 kurhanów. Natomiast w sosnowym lesie na brzegu Wdy, w pobliżu wsi Odry, można natknąć się na skalne odłamki, ułożone w 10 całych kręgów i kilka niedokończonych. Najmniejszy z nich ma średnicę 15 m, największy – 33 m. W pobliżu znajduje się 30 kurhanów o średnicy 8-12 m.

Poradziecka baza rakietowa w Brzeźnicy Kolonii (k. Wałcza, niedaleko  Bornego Sulinowa). Militarna pamiątka po czasach zimnej wojny. Jeszcze 20 lat temu wstęp do lasów na północ od Wałcza był surowo wzbroniony. W okolicach Brzeźnicy Kolonii, na obszarze ponad 18 tys. ha, znajdował się poligon wojskowy oraz ukryta na nim supertajna baza rakiet średniego i dalekiego zasięgu, również przystosowanych do przenoszenia głowic jądrowych. Natomiast Borne Sulinowo, położone nad malowniczym jeziorem Pile, było 50-tysięcznym miastem-koszarami dla stacjonujących tam żołnierzy radzieckich. Plotka głosi, że istnieje pod nim drugie, podziemne miasteczko, ze szpitalem, linią kolejową i tunelami ewakuacyjnymi.

Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu (pomiędzy Poznaniem i Piłą).Atrakcja na skalę światową! Jest ona dziełem rąk ludzkich, a nie przyrody. Skrzyżowanie rzek powstało w wyniku prac melioracyjnych w latach 30. XIX w. Ewenementem jest to, że wpadające na siebie pod kątem prostym dwie rzeki, Wełna i Nielba, nie łączą się w jeden wspólny nurt, tylko przepływając przez siebie podążają dalej, każda w swoim kierunku.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji k. Żnina.Największa tego typu placówka w Europie. Zgromadzono w niej 17 zabytkowych parowozów (najstarszy pochodzi z 1899 r.) i 60 innych pojazdów szynowych, które przed laty jeździły po torach o szerokości 60 cm. W sezonie turystycznym (od 1 maja do 31 sierpnia) na trasie Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa kursuje „wąskotorówka” .

Kręgi UFO w Wylatowie niedaleko Gniezna. Od kilkunastu lat na polach zbóż w okolicy Wylatowa regularnie pojawiają się tajemnicze wygniecione kręgi, tzw. piktogramy. Jest wiele hipotez ich powstania. Najsłynniejsza to ta, że są miejscem lądowania przybyszów spoza Ziemi lub z przyszłości.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy. Jedyne takie w Europie! Ekspozycja pokazuje w zabawny sposób historię higieny oraz powstawania różnych rodzajów mydeł. Bogata kolekcja przedmiotów pomagających utrzymać czystość, a więc starych maglownic, pralek, suszarek, form do wytwarzania mydła. Możliwe uczestnictwo w warsztatach, podczas których każdy własnoręcznie może zrobić unikalne mydełko o wybranym kolorze i zapachu. Adres: ul. Długa 13/17.

Jarmark Chmielo-Wikliniarski w Nowym Tomyślu k. Poznania. Warzenie piwa i wyplatanie koszyków ma w tym mieście wielowiekową tradycję. Dlatego corocznie organizowany jest w nim tradycyjny Jarmark Chmielo-Wikliniarski.  W tym roku odbędzie się on pomiędzy 23 i 25 sierpnia. Polecamy wszystkim amatorom złocistego napoju z pianką! Podczas kiermaszu handlowo-gastronomicznego można podziwiać, degustować i – oczywiście – kupować wyroby mistrzów wikliniarstwa oraz warzelnictwa. A wybór, jak zwykle, szeroki. Przy okazji warto odwiedzić tamtejsze Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa.

Skansen pszczelarski w Pszczewie k. Międzyrzecza.Zgromadzono w nim eksponaty pokazujące pracę bartnika i pszczelarza obecnie oraz w przeszłości. W zbiorach znajdują się m.in. stare ule i barcie (czyli ule z wydrążonych pni drzew, niektóre oryginalnie rzeźbione przez ludowych artystów).

Międzyrzecki Region Umocnień. Zbudowany przez Niemców w latach 30. XX w. dla obrony wschodniej granicy Rzeszy, porównywany jest z Linią Maginota. Składa się z trzech linii obronnych, z których najważniejsza jest środkowa, zbudowana z potężnych żelbetowych bunkrów. Umocnienia do niczego się jednak nie przydały – nigdy nie były objęte działaniami wojennymi. W podziemiach MRU jest rezerwat „Nietoperek”, a w nim blisko 30 tys. nietoperzy.

POLSKA PÓŁNOCNO-WSCHODNIA I ŚRODKOWA:

Kanał Elbląski. Jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce, wybudowanym w połowie XIX w. Jego długość wynosi 84,2 km, a razem z odgałęzieniami – 151,7 km. Łączy Elbląg, poprzez jezioro Druzno, Drwęcę i jezioro Jeziorak, z Iławą.  Na kanale jest 5 pochylni i 2 śluzy.

Przy budowie Kanału Elbląskiego wykorzystano różnicę poziomów jezior, leżących między Ostródą i Zalewem Wiślanym, dochodzącą do 100 m. Niespotykanym nigdzie indziej w Europie rozwiązaniem jest zastosowanie zespołu 5 pochylni, po których statki są przetaczane na platformach, ustawionych na szynach. Rejsy statkiem wycieczkowym możliwe są od końca kwietnia do końca września.

Wiadukty w Stańczykach k. Suwałk (2 km od granicy z obwodem kaliningradzkim).Zaprojektowane przez włoskich architektów, przypominają nieco rzymskie akwedukty. Zostały wybudowane w latach 1907-1926. Mają 150 m długości i 42 m wysokości. Do 1945 r. przebiegała przez nie linia kolejowa z Gołdapi do Żytkiejm.

Rezerwat ornitologiczny nad jeziorem Łuknajno niedaleko Mikołajek. Ten malowniczy akwen o długości i szerokości 3 km upodobały sobie rzadkie gatunki ptaków, przede wszystkim łabędzie nieme, nury, perkozy a nawet orły. Corocznie przylatuje ich nad jezioro kilkanaście tysięcy. Jezioro jest rezerwatem przyrody, wpisanym na listę dziedzictwa przyrodniczego świata oraz objętym ochroną międzynarodową jako rezerwat biosfery w ramach programu UNESCO-MAB („Człowiek i biosfera”).

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie k. Rucianego-Nidy. Na terenie 100 ha żyje w warunkach zbliżonych do naturalnych kilkadziesiąt gatunków zwierząt, przede wszystkim rodzimych, m.in. wilki skandynawskie, rysie, żbiki, bizony, dziki, bażanty. Atrakcją (zwłaszcza dla dzieci) jest to, że wiele z nich – np. kozy, sarny, łosie – jest na tyle oswojonych, że można je pogłaskać i nakarmić.  Park czynny jest od godziny 9 do zmroku.

Pentowo k. Tykocina – bociania wioska. W 1991 r., po huraganie który spustoszył okolicę wsi, na czubkach połamanych drzew zaczęły zakładać gniazda bociany. Obecnie jest ich 31. W 2001 r. Pentowo uzyskało tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej, przyznawany przez niemiecką Fundację Europejskiego Dziedzictwa Przyrody Euronatur. Ptaki można podziwiać z dwóch wież obserwacyjnych.

Cerkiew obronna w Supraślu k. Białegostoku. Tę murowaną cerkiew (Monaster Zwiastowania NMP) wybudowano w latach 1503-1533 w stylu bizantyjsko-gotyckim, a odbudowano w 1985 r. Niezwykłego klimatu dodaje to, że monastyr z czterech stron otaczają barokowe budynki klasztorne z XVII i XVIII w. Warte odwiedzenia jest też miejscowe muzeum ikon.

Tatarskie Kruszyniany. Wieś zamieszkiwana przez mniejszość tatarską. Tradycja głosi, że wieś i okoliczne dobra zostały nadane Tatarom w XVII w. przez Jana III Sobieskiego.Miejscową atrakcją jestdrewniany meczet z XVIII w., jeden z dwóch najstarszych w Polsce, oraz mizar czyli cmentarz muzułmański. W obiektach gastronomicznych można spróbować kuchni tatarskiej.

Grabarka – prawosławna Jasna Góra (okolice Siemiatycz). Będąc na Podlasiu, koniecznie trzeba zwiedzić monaster św. Marty i Marii na świętej górze Grabarce. Odwiedzany jest zwłaszcza podczas święta Przemienienia Pańskiego (Spasa Izbawnika) 18 i 19 sierpnia. Przybywa tam wówczas nawet kilkanaście tysięcy pielgrzymów z krzyżami, które następnie umieszczają pomiędzy innymi, kilkoma pierścieniami otaczającymi cerkiew.

Muzeum gwizdków w Gwizdałach k. Wyszkowa. Powstało w 1999 r. Wśród eksponatów są m.in. gwizdki milicyjne, blaszane, drewniane, koguciki z gliny i gwizdki od czajników.

Środek Polski w miejscowości Piątekk. Kutna. Piątek leży w geometrycznym środku naszego kraju. Upamiętnia to pomnik na środku rynku. Są tam też kramy kupieckie z początków XIX w.

Dni cebuli w Grabowie(pow. łęczycki). Mieszkańcy tych okolic od lat specjalizują się w uprawie cebuli. Co roku, podczas wrześniowego festynu, można obejrzeć wiele jej odmian.

POLSKA POŁUDNIOWO-ZACHODNIA

Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu k. Jeleniej Góry. To właśnie w tym dolnośląskim miasteczku Sylwester Chęciński kręcił kultową filmową trylogię. W miejscowym muzeum można obejrzeć filmowe rekwizyty. Tegoroczny XIV Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, z udziałem gwiazd polskiego kina, odbędzie się w Lubomierzu pomiędzy 12 i 15 sierpnia.

Zapora w Pilchowicachk. Jeleniej Góry. Na początku XX w. uregulowano Bóbr, m.in. poprzez spiętrzenie wód olbrzymią zaporą o wys. 62 m i dł. 300 m. Poniżej powstał sztuczny zalew o pow. 240 ha. Zapora Pilchowicka jest drugą co do wielkości sztuczną tamą w Polsce (po Solinie). Ciekawostką jest to, że na jej otwarciu w 1912 r. obecny był cesarz Wilhelm II.

Kopalnie złota w Złotoryi k. Legnicy.Niestety, ten cenny kruszec nie jest już wydobywany. Ale można zwiedzić miejscowe Muzeum Złota i XVII-wieczną kopalnię złota „Aurelia”. I sprawdzić, czy nie uda się wypłukać złocistych grudek z rwących wód górskiego potoku…

Sztolnie uranowe i park miniatur w Kowarach(Sudety). Po II wojnie światowej Kowary były miastem zamkniętym, ponieważ Rosjanie wydobywali tam uran. Obecnie udostępniono zwiedzającym podziemne korytarze byłej kopalni uranu i żelaza, liczące sobie aż 1200 m. Ciekawostką Kowar jest też Park Miniatur najciekawszych budowli regionu. Pozostało tam też wiele hoteli i pensjonatów z początków XX w., o charakterystycznej architekturze.

Chełmsko Śląskie k. Kamiennej Góry. W XVIII w. był to jeden z największych ośrodków tkactwa. Sprowadzeni z Czech tkacze zamieszkiwali w specjalnie dla nich wznoszonych drewnianych domach. Stoją one do dzisiaj w pobliżu rynku („Dwunastu Apostołów”) i przy drogach wyjazdowych z miasta („Siedmiu Braci”).

Twierdza na przełęczy w Srebrnej Górze (niedaleko Wałbrzycha). Potężną twierdzę w okolicach Srebrnej Góry zbudowano w latach 1765-1777. Ponieważ żadnym wojskom nigdy nie udało się jej zdobyć, nazywana była śląskim Gibraltarem. Twierdza składała się z trzech fortów głównych i kilkunastu pomocniczych. Można je zwiedzać od rana do zmroku. Turystom udostępniono przejście po koronie wału i wnętrza.

Tajemnicza góra Ślęża, Sobótka (niedaleko Wrocławia). Według legendy Ślęża powstała w wyniku walki, jaką anioły stoczyły z diabłami, by zasypać im wejście do piekła. Inni twierdzą, że jest ona dawnym lądowiskiem UFO. Poszukiwacze skarbów utrzymują, że we wnętrzu góry znajdują się poniemieckie sztolnie, pełne ukrytych kosztowności. Natomiast na pewno wiadomo, że na jej szczycie są ołtarze ofiarne Słowian (związane z kultem Słońca) i starożytne rzeźby kultowe, np. Mnich, Dzik, Niedźwiedź.

Krzywa Wieża i Frankenstein w Ząbkowicach Śląskich (pomiędzy Wrocławiem i Kłodzkiem). Niemiecka nazwa tego miasta to Frankenstein. Nic więc dziwnego, że każdej jesieni organizowane są w nim filmowe dni horroru, zwane Weekendem z Frankensteinem. Turystyczną atrakcją Ząbkowic jest najprawdziwsza Krzywa Wieża (gotycka strażnica i dzwonnica kościelna), odchylona od pionu o 2,14 m. Przechyliła się podczas trzęsienia ziemi w XVI w.

Bajkowy zamek w Mosznej k. Prudnika. Eklektyczny, XIX-wieczny pałac przypomina powiększony zamek disneyowskiej Śpiącej Królewny. Ma 99 wież i składa się z 365 pomieszczeń. Koniecznie trzeba go zobaczyć, nie tylko będąc dzieckiem!

Największa dziura w ziemi: Kleszczów k. Bełchatowa. Tereny kopalni węgla brunatnego, tzw. odkrywki, mają 8 km długości, 3 km szerokości i 280 m głębokości. Można je obejrzeć z punktów widokowych Kleszczowie, Żłobnicy i ze zwałowiska – Góry Kamieńsk.

Podziemna żegluga w Tarnowskich Górach. Po kopalni tzw. galmanów, czynnej w XVIII i XIX w., pozostał szyb „Staszic”, od którego rozchodzą się długie podziemne korytarze, wypełnione wodą. Turystom udostępniono do zwiedzania sztolnię „Czarnego Pstrąga”, do której przewożeni są na łodziach. Atrakcją na europejskim poziomie jest także znajdująca się w Tarnowskich Górach zabytkowa kopalnia srebra i ołowiu, w której można zwiedzać 1,5 km chodników i obejrzeć, specjalnie zaaranżowane, dawne górnicze stanowiska pracy.

Elektrownia w środku góry, Międzybrodzie Żywieckie (okolice Bielska-Białej). Góra Żar jest chętnie odwiedzana przez lotniarzy i pilotów szybowcowych. Na jej szczycie znajduje się ogromny zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej. Żar znany jest z nietypowego zjawiska. Na prowadzącej na jej szczyt asfaltowej drodze przedmioty toczą się powoli… w górę, wbrew prawu grawitacji. Nie wiadomo, dlaczego.

POLSKA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA

Muzeum Zegarów w Jędrzejowie k. Kielc. W Muzeum im. Przypkowskich zgromadzono ok. 600 czasomierzy. Są wśród nich zegary słoneczne, klepsydry piaskowe, zegary japońskie, francuskie i niemieckie. Można także obejrzeć naczynia i wyposażenie dawnych aptek .

Zamek Krzyżtopór w miejscowości Ujazd k. Tarnobrzega. Ten warowny zamek wzniesiono w latach 1627-1644 dla magnackiego rodu Ossolińskich. Przetrwał zaledwie kilkanaście lat – został zrujnowany podczas szwedzkiego potopu. Podobno na zamku było 365okien (tyle, ile dni w roku), 52 komnaty (tyle jest w roku tygodni) i 4 wieże (tyle jest pór roku).

Park Jurajski, Bałtów (niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego). Na trzyhektarowym terenie ustawiono kilkadziesiąt makiet dinozaurów naturalnych rozmiarów. Można tam też zwiedzić Muzeum Jurajskie i Zwierzyniec Bałtowski, przejechać się na rollercoasterze, powspinać na tzw. tyrolce (wiszących mostkach z lin), spłynąć tratwą lub kajakiem rzeką Kamienną. Jest też Kino Emocji – Cinema 5D.

Pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie. Miasto znane z powiedzonka o brzęczącym owadzie doceniło jego zasługi dla spopularyzowania nazwy miejscowości w świecie i… uhonorowało go dwumetrowym pomnikiem z lipowego drewna.

Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”, Krasnystaw, 23-25 sierpnia. Dla osób z branży –warsztaty i seminaria. Dla wszystkich miłośników złocistego napoju z pianką – koncerty i występy kabaretowe.Dodatkowo: wybory Miss Chmielaków, Konsumencki Konkurs Piw, kiermasz rękodzieła.

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie (d. Muzeum Dobranocek PRL-u). Mieści się w uroczej kamieniczce niedaleko Rynku, w starej części miasta. Istnieje od 5 lat. Poza kukiełkami z filmów znajdują się tam – związane tematycznie z dobranockami – zabawki, książki, plakaty, a nawet opakowania żywności. Ozdobą kolekcji są oryginalne lalki z filmów „Przygody misia Colargola”, „Miś Uszatek”, „Plastusiowy pamiętnik”, „Maurycy i Hawranek”.

Muzeum strachów polnych w Lubeni k. Rzeszowa. To jedyne tego typu muzeum na świecie! Zgromadzono w nim ponad setkę eksponatów z Małopolski, Mazowsza, Śląska, Podlasia, Lubelszczyzny. Są też strachy ze Słowacji i Ukrainy.

Szyby naftowe w Bóbrce k. Krosna. W 1854 r. Ignacy Łukasiewicz założył w Bóbrce pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Obecnie jest tam skansen przemysłu naftowego.

Kolejka wąskotorowa w Bieszczadach. Kursuje na trasie Majdan-Przysłup, z przystankami w Cisnej i Dołżycy.

Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką „Rozsypaniec”, Cisna-Dołżyca (d. Festiwal Sztuki Różnej „Bieszczadzkie Anioły”). Impreza co roku gromadzi kilka tysięcy miłośników poezji śpiewanej. Podczas niej odbywają się m.in. konkurs piosenki i poezji, targi rękodzieła. Gośćmi tegorocznych Spotkań (15-18 sierpnia) będą: Maciej Balcar z zespołem „Nie-bo”, Marek Andrzejewski i zespół „ U Studni”.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY