Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 53.

wtorek, 25 czerwiec 2013 00:02

„CHABRÓW” SPOSÓB NA SZCZĘŚCIE: ŚPIEWANIE

Napisane przez 

Zespół „Chabry” z Wałcza tworzą głównie kobiety, choć – jak ktoś słusznie zauważył – jest i… akcent męski. Razem śpiewają już dziesięć lat. A jak tłumaczą swoją w nim obecność? Najprościej: bo ktoś chciał zmienić coś w życiu albo wrócić do tego, co kiedyś było ważne.

W kwietniu „Chabry” obchodziły dziesięciolecie. Zabrakło na nim jednak Marianny Balcerek – założycielki i wieloletniej kierowniczki zespołu i o rok starszej „Czeremchy” – ukraińskiej grupy śpiewaczej.

Dziś Balcerek, emerytowana nauczycielka, mieszka w Rusinowie, w powiecie świdnickim. Wróciła do rodzinnej wsi i domu. Tutaj też założyła dwa zespoły śpiewacze – polski i ukraiński, oraz amatorską grupę teatralną. Kiedy dzwonię, akurat podlewa kwiaty. Pytam, czy chabry?...

O szczegółach z życia zespołu mówi, że już się zatarły. Musiałaby usiąść i spróbować sobie przypomnieć – podróże, próby, jak ktoś się chował po kątach, bo nie miał miejsca w garderobie, a trzeba się było przebrać z codziennego na odświętne. Humorystycznych sytuacji było mnóstwo. – Smutne jest czasami życie, albo jak się wraca do pustego domu. Scena jest jednak od tego, żeby była radość. To jest najważniejsze dla śpiewaków. No i trzeba kochać śpiewanie – mówi założycielka „Chabrów”.

Kiedy powierzała „Chabry” Grażynie Ustrzyckiej-Bochenek, nie miała najdrobniejszej wątpliwości, że przyszłość zespołu nie jest zagrożona. – To taka dziewczyna, jaka powinna pełnić funkcję kierowniczki - podkreśla.

Kwiaty, z których robi się nalewkę

Po części to „Czeremsze” zespół „Chabry” zawdzięcza nazwę, bo skoro jeden nazwę wziął od drzewa, to drugi mógł wybrać sobie kwiat polny. Chaber – piękny chwast w polskich zbożach, z którego wytwarza się nie tylko leki, ale także nalewki. Niektóre śpiewaczki z przymrużeniem oka wyznały, że w strojach w kolorze tych kwiatów wygląda się... smuklej.

Większość osób jest na emeryturze, nieliczne pracują zawodowo. Ale i tak nie ma ciśnienia, regulaminów i listy obecności.

Kazimierz Fecek nie lubi występów, bo zżera go trema (chociaż to podobno kokieteria). – Lepsze są próby, bo sobie można... gębę zedrzeć - mówi. – W czasie, kiedy się odbywają, pije się kawkę, herbatkę, czasami wino, nalewczkę, jak babcia pozwoli zabrać ją ze sobą − opowiadał wnuczce. – A kiedy śpiewacie? – zapytała. – Jak wracamy! – odpowiedział dziadek.

Swoją drogą o tej naleweczce krążą w zespole legendy: że w sumie Jadwiga Fecek raptem raz, kiedyś dała jedną (!) buteleczkę.

− Radosny śpiewak w domu to skarb – mówi dziś o mężu Jadwiga Fecek. – Dlatego w 2004 roku podjęłam negocjacje z Marysią Balcerek, żeby go przyjęła do zespołu. Tyle że wszystko ma swoją cenę. Tu są to zajęte wieczory, czasem weekendy, czas zabrany na wyjazdy, koncerty.

Repertuar ludowy

Zespół niejednokrotnie wyjeżdżał do Niemiec, w tym do Werne – miasta partnerskiego Wałcza, na Europejskie Dni Muzyki, i Kyritz – na spotkania Chórów Seniorów.

W 2005 roku Barbara Tuderek, wraz z Marianną Balcerek, zapoczątkowały w Wałczu spotkania folklorystyczne pod nazwą „Podarunek Królowej Jezior”. Dorocznie goszczą na nich kapele i zespoły ludowe z całej Polski, a „Chabry” zostały na stałe wpisane do kalendarza imprezy.

Na jubileusz Wielkopolskie Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Ludowej podarowało „Chabrom” trzydzieści metrów materiału na bluzki i koszule, bo Jadwiga Bonicka – prezes stowarzyszenia, sama zajmuje się kostiumami 60-osobowego zespołu i wie, jak te się zdzierają i niszczą.

Od 2004 roku „Chabry” uczestniczą w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Seniorskich w Bydgoszczy. Z tym miejscem jest związana jedna z weselszych historii, jaka się przydarzyła „Chabrom”: tam uczestnicy zostali zdyskwalifikowani, bo byli... za młodzi. A jak podkreślają z dużym sentymentem – nie pomagali sobie, ładując się botoksem i sylikonem.

Przez lata „Chabry” korzystały z przyjaznych cen na bilety PKS, żeby dojechać na festiwale i przeglądy. W zamian zwerbowały emerytowanego kierowcę – Ryszarda Wojczakowskiego, który zresztą nie tylko śpiewa, ale wcześniej bezpiecznie woził kolegów na występy, u dyrektora PKS-u wychodził zaś, żeby dostawać właśnie te kursy.

Sięgają po repertuar ludowy. Na występach wykonują m.in. „Powiadają, żem jest ładna”, „Zielony jaworze”, „Na lewo chłopaki” czy „Kalina”, oparte na polskich tańcach narodowych – krakowiaku, mazurku, kujawiaku i oberku. A ich słowa oddają – w żartobliwy sposób – stosunki damsko-męskie.

Przekrój wszystkich zawodów

W składzie „Chabrów” jest dzisiaj dwudziestu śpiewaków: Grażyna Ustrzycka-Bochenek – obecna kierowniczka, z zawodu nauczycielka geografii, przedstawicielka procentowo najliczniej wykonywanego zawodu wśród członków zespołu; Janina Pauter – rehabilitantka; Halina Wacławek – nauczycielka-bibliotekarka; Mirosław Sobieraj – pilot z Mirosławca – i jego żona, krawcowa Danuta Sobieraj; Grażyna Malec – z wykształcenia nauczycielka klas młodszych (wiele lat uczyła muzyki); Tadeusz Zarywka – wojskowy, a dzisiaj zespołowy fotograf; Kazimierz Fecek i Wiesław Gaworek – budowlańcy; Ryszard Wojczakowski – kierowca; Małgorzata Wiśniewska – technik spożywczy; Karolina Łożecka – nauczycielka fizyki; Mikołaj Terefenko – pracownik bankowy; Iwan Walnyckyj – energetyk; Leon Olesiński – zajmował kierownicze stanowisko w zakładach rolnych; Barbara Iwanicka – właścicielka sklepu; Krystyna Bodnar – nauczycielka we własnej... szkole jazdy; Irena Prus – również nauczycielka; Lucyna Sikora – kasjerka. I wreszcie Grażyna Wysocka – sekretarka z TBS. Zespół tworzą też dwaj muzycy: Andrzej Wiśniewski – klarnecista, wojskowy, który wiele lat prowadził orkiestrę, i Jerzy Bochenek – nauczyciel muzyki, jednocześnie kierownik artystyczny zespołu. To jemu „Chabry” zawdzięczają wielogłosowe brzmienie. Wcześniej przez 11 lat Bochenek koncertował i częściowo szefował greckiemu zespołowi „Hellen”.

Tyle się w tym czasie wydarzyło, że dwie panie z zespołu – Irena Prus i Lucyna Sikora – niezależnie i zupełnie inaczej, stworzyły jego kroniki. Najpierw panią Lucynę namówiła córka – by historia zespołu nie poszła w zapomnienie. Pani Irena, jak przyznaje, podchwyciła ten pomysł i przez 10 lat zapisała pięć tomów. Jej przygoda z zespołem rozpoczęła się rok po jego powstaniu, więc sięgnęła do archiwalnej prasy oraz „Kronik” WCK i odszukała wszystko, co o zespole napisano przez pierwszy rok.

Jako największe wydarzenie, w którym uczestniczyły „Chabry”, kronikarki wymieniają zgodnie udział w Europejskich Dniach Kultury – w programie związanym z wybraniem Essen na Kulturalną Stolicę Europy, podczas których w Dniu Piosenki (Day of Song) na stadionie w Gelsenkirchen spotkało się 55 tysięcy śpiewających ludzi.

Występ za występem

Dwukrotnie „Chabry” były zapraszane przez Akademię Rolniczą z Poznania na święto korbola (czyli dyni – nie należy mylić nazwy z gorszym gatunkiem wina!) i święto śliwki. W ostatnim czasie Pilskie Centrum Kultury zaprosiło zespół na jarmarki z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. „Chabry” były kilkakrotnie zapraszane przez Muzeum Ziemi Wałeckiej na otwarcie wystaw. Wielokrotnie bywały w Muzeum w Osieku nad Notecią, gdzie uczestniczyły w otwarciach sezonów. Śpiewały w Międzyzdrojach i Szprotawie. Gminy Jastrowie, Czaplinek, Lubasz zaprosiły je w celu urozmaicenia święta Plonów.

Przez 10 lat nie tylko zespół się powiększał, ale także z różnych powodów odchodzili jego członkowie. − Jednak nigdy nie było tak, że ktoś zrezygnował, bo się obraził – podkreśla Marianna Balcerek.

Poza tym, ile osób w zespole, tyle najrozmaitszych talentów. A wszystkich łączy bez wątpienia humor w genach oraz przede wszystkim to, że piosenka jest dla nich sposobem na szczęście.

20 kwietnia, uroczystą galą w Wałeckim Centrum Kultury, zespół tortem i biesiadą świętował jubileusz. W imprezie pod hasłem „10 lat minęło, a my… coraz młodsi” wzięło udział trzysta osób: rodziny, przyjaciele, sympatycy i wałczanie. Zaś kilka dni później, w Sali koncertowej Radia Koszalin „Chabry” opowiadały o swojej historii. Wszystkiego najlepszego!

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY