Wydawnictwo Publicus Sp. z o.o.
04-260 Warszawa, ul. Jedwabnicka 1
tel/fax: +48 22 610 10 99 w. 26
Bank Zachodni WBK SA XVII Oddział Warszawa 
08 1090 1753 0000 0001 1981 0954

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 64.

sobota, 23 marzec 2013 20:31

FESTIWAL FESTIWALI

Napisane przez 

Każdy w Polsce prawdopodobnie słyszał o wielkich, masowych festiwalach muzycznych – jak Open’er, Warsaw Orange Festival, czy Męskie Granie. Przyciągają one wielkie gwiazdy, tysiące ludzi, i co za tym idzie, wymagają ogromnych pieniędzy i pozwalają zarobić krocie. Nie trzeba jednak wybierać się do Gdyni, czy Warszawy, żeby posłuchać dobrej muzyki. Co roku w całej Polsce w niedużych miejscowościach odbywa się kilkaset festiwali muzycznych. Wiele z nich dzięki staraniom gmin i miejscowych zapaleńców, to prawdziwe rarytasy.

O festiwalu „Spinacz” w Kolbuszowej na Podkarpaciu słyszało zapewne niewielu. Mimo, że regularnie grywa na nim Kazik Staszewski, a w ubiegłym roku wystąpił Lao Che. Znakiem rozpoznawczym organizowanego od siedmiu lat w lipcu „podkarpackiego Woodstocku” jest przede wszystkim to, że udaje mu się świetnie łączyć różne subkultury muzyczne: od rocka przez metal po hip-hop. I wbrew pozorom jest to wyjątkowo bezpieczna impreza. – Festiwal „Spinacz” to najbezpieczniejsza impreza w Kolbuszowej. Nie dochodzi na niej do żadnych ekscesów w przeciwieństwie do gminnych dożynek, festynów wiejskich itd. – mówi Dorian Pik, pomysłodawca i organizator festiwalu. – U nas zawsze jest porządek, spotykają się różne subkultury, bo taka jest idea festiwalu. Nie widać pomiędzy ludźmi wrogości, a tylko i wyłącznie sympatię. Jeśli ktoś wpadnie w błoto, cała reszta go podnosi. I to jest urocze – śmieje się.

Historia zakazanego koncertu

Podobnie jak na corocznym kilkudniowym festiwalu kultury alternatywnej w Lubiążu, Slot Art. Jego program każdorazowo obejmuje dziesiątki koncertów granych na 7 scenach, ponad 120 warsztatów z różnych dziedzin sztuki, wykłady, wystawy, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne oraz happeningi. Organizatorem jest Stowarzyszenie Lokalnych Ośrodków Twórczych. Artyści pochodzą z różnych państw m.in Holandii, USA, Nowej Zelandii, Szwecji, Finlandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Łotwy.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1993 roku w miejscowości Stacze na Mazurach. Od 2001 roku festiwal przeniesiono do Lubiąża na teren Opactwa Cysterskiego. Na swojej stronie internetowej Slot reklamuje się jako „pięć dni wyjętych spod ogólnych praw wyścigu szczurów, walki i pośpiechu”. Choć, co ciekawe, w odróżnieniu od większości letnich imprez jedną z głównych zasad w Lubiążu jest zakaz wnoszenia i spożywania alkoholu i narkotyków. Osoby pijane nie są wpuszczane. Mimo, że historia Slotu sięga lat 80. i kontrkulturowego, punkowego fermentu tamtych lat. Wtedy na zaproszenie kilku osób przyjechał z Amsterdamu do Polski punkowo zespół No Longer Music. Mieli wystąpić na scenie festiwalu w Jarocinie, ale ponieważ ich koncert był de facto spektaklem opartym na ewangelicznej historii pasji Jezusa – występu zakazano. Koncert odbył się nieoficjalnie poza terenem festiwalu. Oczywiście hasło „zakazany koncert” był wtedy najlepszą reklamą, więc zebrał się spory tłum.

I tak się zaczęło. Organizatorzy dzisiejszego Slota kilkakrotnie robili dla No Longer Music trasę koncertową po Polsce. Ich działalność w efekcie przekształciła się w festiwal. Podobnych historii jest tyle ile małych festiwali muzycznych. Przyciągają one jednak ludzi nie ze względu na swoją genezę, tylko profil.

Wysyp rockowych rykowisk

Festiwal Rockowe Ogródki w Płocku to przegląd artystyczny młodych muzyków rockowych z miasta i regionu, który ma na celu wyłonienie najciekawszych i najbardziej wartościowych wykonawców. Festiwal odbywa się na przełomie lipca i sierpnia w Płocku. W 2012 r. miała miejsce 15. edycja imprezy. Podczas festiwalu organizowane są Warsztaty Muzyczne i Warsztaty Realizacji Dźwięku.

Rock May Festiwal w Skierniewicach, jak sama nazwa wskazuje odbywa się w maju, począwszy od 2002 r. Jest organizowany przez Młodzieżowe Centrum Kultury w Skierniewicach. Festiwal ma charakter edukacyjno-koncertowo-konkursowy. Na festiwalu prezentuje się 12 zespołów, wybranych spośród tych, które nadesłały swoje zgłoszenie. W koncercie finałowym wszystkie występy ocenia jury, w skład którego wchodzą muzycy rockowi znanych zespołów, dziennikarze muzyczni oraz przedstawiciele organizatora. Ba, muzycy mają szansę na nagrody pieniężne. Po części konkursowej, na zakończenie festiwalu, prezentuje się gwiazda festiwalu.

Z kolei historia festiwalu Go Rock sięga 1992 roku. W ciągu lat zmieniał swoją nazwę – początkowo był to TBG Rock, w 2003 roku nosił nazwę ASM – Amatorska Scena Muzyczna, od 2005 r. odbywa się pod nazwą Go Rock Festival. Festiwal jest organizowany w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli. Zasadniczą częścią festiwalu jest konkurs, do którego zgłasza się każdorazowo nawet kilkaset zespołów.

Nie wszystkie festiwale są jednak w stanie przetrwać. Pierwsza edycja festiwalu Strashydło odbyła się w 1988 r. w Ciechanowie. Z roku na rok festiwal zyskiwał miano międzynarodowego festiwalu muzyki metalowej, oprócz zespołów z Polski na festiwalu grały grupy z Holandii, Niemiec, Czech, Rosji, Argentyny. W 1995 r. władze miasta nie zezwoliły jednak na organizację Sthradhydła. W 2008 roku, po latach starań stowarzyszenia Psychoart, festiwal wskrzeszono. Odbywał się on na błoniach Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, gdzie mogły być jednocześnie organizowane zloty motocyklowe. Niestety, ten festiwal jednak nie przetrwał do dziś.

Podobnie przebiegały losy festiwalu NIE ZABIJAJ, funkcjonującego od 2002 roku. Pierwsze cztery edycje miały miejsce w Oleśnie, w 2006 r. impreza została przeniesiona do Jastrzygowic. Niestety, jak do tej pory była to edycja ostatnia – choć organizatorzy ogłosili w ubiegłym roku reaktywację imprezy. Nowa edycja ma się odbyć w tym roku. Festiwal jest obok odbywającego się w sierpniu – Ostróda Reggae Festival, największym festiwalem muzyki reggae w Polsce. Impreza posiadała wsparcie ogólnopolskiego projektu „Kampania przeciwko Rasizmowi”. Każda edycja opatrzona jest hasłem przewodnim. Elementami towarzyszącymi imprezie są warsztaty bębniarskie oraz wegetariańska kuchnia.

Promocja za niewielkie pieniądze

Można by tak wymieniać w nieskończoność: od festiwali dla młodzieży, po imprezy dal seniorów; od disco-polo po rap; od zupełnie amatorskich po profesjonalne z udziałem najbardziej znanych zespołów; od katolickich po obojętne światopoglądowo. Łączy je jednak kilka podstawowych zalet. Przede wszystkim są promocją dla gminy, na której terenie się odbywają. Promocją, która kosztuje bardzo niewiele. Dla przykładu na festiwal „Spinacz” Kolbuszowa w tym roku przeznacza zaledwie 25 tys. złotych. Resztę organizatorzy zbierają u sponsorów. Co ważniejsze jednak festiwale muzyczne to po prostu sposób na dobrą rozrywkę dla mieszkańców, na oderwanie się od codzienności i znalezienie zajęcia dla nudzących się młodych ludzi. To zaś jest bezcenne.

Lock full review www.8betting.co.uk 888 Bookmaker

PARTNERZY